MuzKalna Mama Na czym polegają te zajęcia?

W dzisiejszych czasach stres jest obecny w prawie wszystkich aspektach życia. Dotyczy on każdego, ale szczególnie dotyka osób które odpowiedzialne są za drugą osobę – w tym przypadku – kobiet w ciąży

 Doświadczanie stresu i napięć emocjonalnych w przypadku kobiety w ciąży wpływa negatywnie na jej samopoczucie psychiczne i fizyczne.  Według badań, przedłużające się napięcie doświadczane przez matkę może powodować także wiele negatywnych skutków rozwojowych u dziecka (Field i inni 2003, Felice i inni 2004, Van den Bergh et al. 2005).

W trosce o dobro mamy i dziecka pragniemy pokazać Wam jak z pomocą muzyki możemy poradzić sobie z pojawiającym się napięciem i stresem. Najnowsze badania naukowe dowodzą, że odpowiednio dobrana muzyka neutralizuje negatywne emocje oraz pomaga ustabilizować biochemiczną sytuację w organizmie człowieka. Muzyka bezpośrednio oddziałując na wyobraźnię powoduje obniżenie neutrofili i limfocytów (Rider, Achterberg, 1989), zmniejsza  też poziom kortyzolu, odpowiedzialnego za stres (Maranto 1992). Dowiedziono, że słuchanie muzyki oraz aktywne tworzenie, takie śpiew czy wspólna gra, pomaga ludziom w osiąganiu stanu relaksu oraz redukuje poczucie stresu, napięcia i niepokoju poprzez odpowiednie działania odreagowujące (Hoffman 1997, Field 1998, Sidorenko 2000). Muzykoterapia to dobry czas na poprawę nastroju, relaksacji i delikatnej stymulacji za pomocą muzyki (Stachyra 2012).

Celem muzykoterapeutycznych spotkań kobiet w ciąży „MuzKalna Mama” jest przede wszystkim wsparcie emocjonalne, danie możliwości odreagowania stresu, redukcja napięcia oraz relaksacja. Ponadto będziemy zajmować się rozwojem świadomości swojego oddechu, głosu i ciała. Poprzez śpiew, improwizacje, tworzenie piosenek dla siebie i dziecka, słuchanie oraz dyskusje będziemy nawiązywać bliską relację ze sobą  i swoim dzieckiem. Będziemy wykorzystywać muzykę tworzoną na żywo, naszą wyobraźnię, aby jeszcze lepiej skupiać się na zmniejszeniu odczuwania lęku, poprawie nastroju oraz pracy nad poczuciem bezpieczeństwa matki i dziecka.

Pełny cykl zajęć obejmuje 8 spotkań, podzielonych tematycznie.

Pierwsze cztery będą koncentrować się wokół mam: tego co przeżywają, jak się czują, czego potrzebują. Będzie to czas skupienia na ciele, oddechu, głosie, a także możliwości ekspresji wokalno-instrumentalnej i rozwijania swojej muzykalności.

Kolejne cztery spotkania to czas nawiązywania relacji z dzieckiem poprzez muzykę – śpiew, taniec, grę na instrumentach. Przyszłe mamy przypomną sobie kołysanki, przy których same zasypiały, a może stworzą własne, niepowtarzalne piosenki dla siebie i dziecka.

Zajęcia prowadzone są przez Jagodę Plackowską oraz Sarę Knapik-Szweda, certyfikowane muzykoterapeutki.

Zajęcia trwają 1,5 h i odbywają się co tydzień

 

Liczba uczestników ograniczona (max 5 osób).

Koszt zajęć: cena w ustaleniu