Muzykoterapia dla wcześniaków Blog

Chciałabym się z Wami podzielić ważnym doświadczeniem…❤

Od trzech tygodni bierzmy udział w międzynarodowym badaniu LongSTEP, wraz z Norwegią, Kolumbią, Izraelem oraz Argentyną. Tytułem badania jest „MUZYKOTERAPIA DLA WCZEŚNIAKÓW I ICH RODZICÓW NA ODDZIALE INTENSYWNEJ TERAPII NOWORODKA I PO ZAKOŃCZENIU HOSPITALIZACJI”. Na razie jest to badanie pilotażowe, a od września zaczynamy główne badanie – Badanie podłużne skuteczności muzykoterapii dla wcześniaków i ich opiekunów: międzynarodowe randomizowane badanie kliniczne (LongSTEP). To międzynarodowy projekt, trwający od 2018 do 2022 roku organizowany przez GAMUT przy NORCE Research Centre w Bergen wspieranym przez Norweską Radę Naukową (RCN, nr projektu: 273534).

Jest nam miło poinformować, że jesteśmy zaangażowani w ten projekt, prowadząc sesje muzykoterapeutyczne z wcześniakami i ich mamami/rodzicami. Jest to dla nas niezwykłe wyróżnienie i przywilej być częścią takiego przedsięwzięcia. W trakcie badania, cały zespół badawczy będzie sprawdzał czy muzykoterapia wpływa na pogłębienie relacji mamy z dzieckiem oraz czy wpływa na jego rozwój psychoruchowy.

Z poprzednich badań wynika, że muzykoterapia wspomaga rozwój sensomotoryczny oraz psychoruchowy dziecka. Działania muzykoterapeutyczne zapewniają mu adekwatną stymulację sensoryczną przy jednoczesnym niedopuszczeniu do nadmiernej stymulacji. Dzięki zaangażowaniu rodziców, różne doświadczenia muzyczne zapewnianą wsparcie w rozwoju interakcji z dzieckiem oraz przyczyniają się do zwiększenia wrażliwości rodzica na sygnały płynące od dziecka, jego reakcje czy zachowania.

Od dwóch tygodni prowadzimy sesje z wcześniakami i ich mamami. Sesje odbywają się dwa razy w tygodniu w szpitalu. Angażujemy mamy do wspólnego śpiewania, tworzenia, pokazujemy formy stymulacji muzycznej w trakcie kołysania, kangurowania, podczas leżenia czy karmienia. Pojawiają się kołysanki, znane dla mam piosenki w zmodyfikowanej, kołysankowej wersji (tzw. song of kin), pojawia się nucenie wraz z dotykiem dającym poczucie bezpieczeństwa oraz piosenki improwizowane, dzięki którym możemy dostosować się do oddechu dziecka, jego reakcji, stopniowo doprowadzając do uspokojenia i stanu regulacji. Podczas sesji, monitorujemy stan dziecka, saturację tlenu, częstotliwość oddechów, tętno. Dostosowujemy się do nastroju, obserwujemy stany behawioralne dziecka i wspieramy mamę w jej aktywności. Jest to niezwykłe, obserwować zmiany u wcześniaków, ich reakcje – np. zamykanie oczu w trakcie grania i otwieranie gdy muzyka grana na żywo milknie ? albo gdy wcześniak obserwuje nas w trakcie śpiewania, jest żywo zainteresowany mamą i terapeutą ?.

Niedawno odbyła się ostania sesja z dwójką bliźniaków. Ich stan już wyraźnie się unormował, stąd lekarze podjęli decyzje o ich wypisaniu. Mama była tak radosna, że wspaniale było uczestniczyć i towarzyszyć jej w ostatniej sesji w szpitalu z jej synkami. Wspaniale było słuchać i obserwować jak chłopcy żywo reagują na muzykę, na śpiew w różnych rejestrach, jak słuchają, jak nawiązują kontakt wzrokowy, jak się uspokajają gdy mama zaczyna śpiewać ? albo gdy śpiewamy dla jednego chłopca, a drugi włącza się swoim mruczeniem czy odgłosami, w domyśle – „teraz ja, zaśpiewaj teraz dla mnie”. Pod koniec sesji, zaproponowałam piosenkę pożegnalną : Już czas pożegnać się, już czas do domu czas ?. To był piękny moment dla całej trójki – dla mamy i chłopców. Mama w tym czasie nuciła wraz z terapeutą i z wielkim wzruszeniem obejmowała swoich synków. To był najpiękniejszy moment.

Ważną kwestią jest też współpraca z personelem medycznym. Jest różnie ? ale niektóre osoby sprawiają, że znacznie łatwiej jest nam działać, zważywszy na to, że jesteśmy jedynym krajem, w którym wcześniej nie była prowadzona muzykoterapia jako standardowa opieka na oddziale intensywnej terapii. Bezcenne słowa niedawno powiedziała jedna pani doktor. Parafrazując zasygnalizowała, że muzykoterapia wpływa na mamy – znacznie bardziej się uspokajają, jest z nimi inny kontakt, to dla nich taka psychoterapia ?.

Dobrze było coś takiego usłyszeć.

Dobrze, że jest muzykoterapia… ?